راهنمای تشخیص کیفیت مناسب برای چاپ عکس در اندازه مورد نظر

ارسال شده در: آموزشی | 0

یکی از دغدغه های مهم برای چاپ عکس کیفیت و اندازه آن است. اگر بخواهیم به صورت آنلاین و با استفاده از زودچاپ سفارش چاپ عکس بدهیم باید بخشی از اصول اولیه را رعایت کنیم تا بتوانیم چاپ عکس خود را در اندازه مورد نظر با کیفیت بالا انجام دهیم.

در این مطلب به شما خوانندگان گرامی وبلاگ زودچاپ این امر مهم را آموزش می دهیم.

گام اول:

تعیین اندازه و مقیاس پیکسلی طول و عرض عکس:

برای این کار دو روش معرفی می کنیم. روش اول که آسان و سریع ترین راه ممکن است شما باید با موس روی عکس مورد نظر رفته و اندکی صبر کنید تا کادر مشخصات باز شود. یکی از مواردی که در این توضیحات به شما نشان داده می شود dimensions بوده که اندازه طول و عرض عکس را به پیکسل نشان می دهد.

راه دوم این است که روی عکس راست کلیک کنید و به گزینه properties وارد شوید و پس از آن از سربرگ detail می توانید جزئیات مختلف عکس را مشاهده کنید که یکی از این موارد طول و عرض عکس شما است.

گام دوم:

بعد از به دست آوردن اندازه طول و عرض عکس مورد نظر و یادداشت آن باید هر کدام از آن ها را به اندازه عکسی که می خواهیم چاپ کنیم تقسیم کنیم. فرض کنید اندازه فایل عکس شما۲۰۰۰×۴۰۰۰ پیکسل است و شما قصد دارید این فایل را در ابعاد ۱۸×۱۳ چاپ کنید. شما باید ۴۰۰۰ را بر ۱۸ و ۲۰۰۰ را بر ۱۳ تقسیم کنید و اعداد به دست آمده را یادداشت کنید.

گام سوم:

در این حالت شما باید کوچک‌ترین عدد را در نظر بگیرید و با استفاده یکی از ۴مورد زیر وضعیت چاپ عکس خود را بررسی کنید.

۱_ برای چاپ عکس اندازه کوچک‌تر از ۱۸×۱۳ سانتی متر اگر عدد حاصل بزرگ‌تر از ۹۵ بود کیفیت چاپ عکس عالی و اگر بین ۶۰ تا ۹۵ بود کیفیت چاپ عکس خوب خواهد بود.

۲_ برای چاپ عکس اندازه بزرگ تراز ۱۸×۱۳ و کوچک‌تر از۴۰×۳۰ سانتی متر اگر عدد به دست آمده بزرگ‌تر از ۸۰ بود کیفیت چاپ عکس عالی و اگر بین ۶۰ تا ۸۰ بود کیفیت چاپ عکس خوب خواهد بود.

۳_  برای چاپ عکس اندازه بزرگ‌تر از ۴۰×۳۰  و کوچک‌تر از  ۵۰×۴۰ سانتی متر اگر عدد به دست آمده بزرگ‌تر از ۶۰ بود کیفیت چاپ عکس عالی و اگر بین ۴۸ تا ۶۰ بود کیفیت چاپ عکس خوب خواهد بود.

۴_ برای چاپ عکس اندازه بزرگ‌تر از ۴۰×۵۰ سانتی متر اگر عدد به دست آمده بزرگ‌تر از ۴۸ بود کیفیت چاپ عکس عالی و اگر بین ۳۲ تا ۴۸ بود کیفیت چاپ عکس خوب خواهد بود.

برای درک بهتر یک مثال می زنیم:

فرض کنید یک فایل عکس با طول ۳۰۰۰ و عرض ۲۰۰۰ پیکسل در اختیار داریم و می خواهیم این عکس را در اندازه ۳۰ͯ۴۰ چاپ کنیم. عددی که از تقسیم ۳۰۰۰ بر ۴۰ و ۲۰۰۰ بر ۳۰ به دست می آید ۸۰ و ۶۰ است و ما کوچک‌ترین عدد را در نظر می‌گیریم. با توجه به ۴ مورد بالا عکس ما در بند ۲ قرار می گیرد و طبق توضیحات کیفیت چاپ عکس مورد نظر عالی نخواهد بود و در حد خوب چاپ می شود.

نکته۱: دقت کنید که هر تقسیم برای یک اندازه خاص بوده و نمی توان عدد به دست آمده را برای اندازه های دیگر در نظر گرفت.

نکته۲: اگر عدد شما به کیفیت عالی نزدیک باشد چاپ عکس بهتر خواهد بود ولی این عدد تا کمترین عدد مجاز نیز قابل قبول است و اگر عدد کوچک‌تر از موارد بالا باشد چاپ عکس شما در اندازه مورد نظر بی کیفیت خواهد بود.

نکته۳: نکات بالا تنها برای اندازه و کیفیت مناسب جهت چاپ عکس بوده و موارد مهم دیگر عکس مانند میزان نور، کنتراست و دیگر موارد را شامل نمی شود و موارد دیگر باید با استفاده از روش های خاص خود سنجیده شوند.

نکته۴: برای چاپ عکس های با کیفیت بسیار بالا باید عدد حاصل بیش از ۱۲۰ (برابر با ۳۰۰dpi) و حتی برای موارد خاص بیشتر از ۲۴۰ (برابر با ۶۰۰dpi) باشد. ولی در موارد عادی و معمولی قوانین بالا صادق خواهد بود.

سوال مهم:

یکی از سوالاتی که ممکن است با آن روبرو شوید این است که اگر عدد به دست آمده کوچک‌تر از قوانین بود چه کاری می توان انجام داد.

در این حالت شما دو راه حل دارید.

۱_ اولین راه حل این است که شما عکس مورد نظر را در اندازه کوچک‌تر چاپ کنید تا عکس با کیفیت مناسب چاپ شود.

۲_ راه حل دوم استفاده از نرم افزار فتوشاپ و بزرگ کردن اندازه با استفاده از interpolation است. برای این کار وارد محیط فتوشاپ شده و از قسمت imege> image size عدد بزرگ‌تری برای اندازه پیکسلی عکس وارد می کنیم و در پایین کادر تیک گزینه Resample image را فعال کرده و گزینه Bicubic smoother را انتخاب می کنیم. بدیهی است این کار کیفیت عکس را تا اندازه ای بالا می برد و نمی تواند کیفیت یک عکس خیلی کوچک را برای چاپ در اندازه بزرگ آماده کند.

اندازه مناسب برای چاپ عکس

اشتراک گذاری:

ارسال پاسخ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.